2014 Seçim Aday Listeleri

21 Aralık 2013 Cumartesi 22:16
Bu haber 265 kez okundu

30 Mart 2014’te yapılacak 2014 seçim sonuçları… 2014 yerel seçim aday listeleri… Aday anketlerinde hangi belediye başkan adayı önde? Bölge bölge seçim sonuçları… İl il seçim sonuçları… Yerel seçimler ile ilgili bilmek istedikleriniz…

2014 Seçim Aday Listeleri

30 Mart 2014’te yapılacak 2014 seçim sonuçları… 2014 yerel seçim aday listeleri… Aday anketlerinde hangi belediye başkan adayı önde?  Bölge bölge seçim sonuçları… İl il seçim sonuçları… Yerel seçimler ile ilgili bilmek istedikleriniz…

 

30 Mart 2014 yerel seçimlerine katılacak partilerde aday adayları aday olabilmek için yarışırken, aday listeleri de netleşmeye başladı. Seçimler öncesi aday anketlerinde hangi aday adayları önde?

 

SEÇMENLER NEREYE BAŞVURACAK?

Seçmenler seçmen kütüğüne nasıl kaydolacak? Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü ile SEÇSİS (Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü) arasında entegrasyon bağlantısı bulunuyor. Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğüne kayıt yaptırdıktan sonra bilgileriniz seçmen kütüğüne 48 saat içinde otomatik olarak yansıyacak.

 

YÜKSEK SEÇİM KURULU BELİRLEYECEK

Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinde yer alan bilgiye göre, yurt dışında yaşayan vatandaşlar, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulu'nca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilecek. Ancak Genel Mahalli İdareler Seçimlerinde oy kullanamaz.

İlgili site yer alan bilgilere göre, 298 sayılı Kanunun 79.maddesi gereği; "Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, ispirtolu içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz."

 

İLGİLİ KANUN NE DİYOR?

Genel seçimlerle ilgili de, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun ysk.gov.tr internet sayfamızın "Kurumumuz/Mevzuat" bölümünde güncel olarak yayımlanıyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi sitesinden yer alan 23.05.2008 tarih ve 180 sayılı genelge gereği kimlik ve adres bilgisi talebinde bulunan kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerin başvurularına cevap verilmemektedir. Bu konudaki taleplerin 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümleri çerçevesinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden temin edilmesi gerekiyor.

 

SEÇİMLERDE EN KRİTİK İSTANBUL

Seçimlerde yine İstanbul başı çekecek.  Türkiye genelinde yapılan ankette ise, AK Parti yüzde 54 oy ile birinci sırada yer alırken, CHP ikinci, MHP ise üçüncü oldu.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti aday adayı Kadir Topbaş, yeniden aday gösterilmesi halinde kazanmaya en yakın isimlerden biri.

30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi birçok seçim anketi çalışması yapılıyor. Yerel seçimlerde en çok önem teşkil eden iller sıralamasında İstanbul birinci sırada yer alırken, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Eskişehir gibi iller İstanbul’u takip ediyor.

Kadir Topbaş, İstanbul’da AK Parti’nin en güçlü aday adayı konumunda. Yapılan anketlerde İstanbul seçmenine "Hangi partinin adayına oy vereceksiniz?" sorusu soruldu. Ankete oy verenlerin yüzde 46’sı oyunu AK Parti’ye kullanırken, seçime İstanbul’da Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'le girmek isteyen CHP yüzde 35 oy aldı.

 

İZMİR VE ANKARA’DA KİM ÖNDE?

İzmir’de ise durum farklı. Yapılan ankette CHP İzmir’de yine lider olurken, AK Parti, CHP ile arasındaki puanı 2’ye indirdi. İzmir seçmeninin oylarından yüzde 45’ini CHP, yüzde 43’ünü ise AK Parti’ye kullanırken, MHP yüzde 7, BDP ise yüzde 2 oy aldı.

Ankara’da Melih Gökçek rüzgarı esiyor. Ankara seçmeninin yüzde 48’i oyunu AK Parti’ye kullanırken, yüzde 27’lik kısmı ise CHP’den yana tercihini kullandı.

 

 

 

Yorum Gönder

@name x