Ankara 2014 seçim sonuçları

24 Aralık 2013 Salı 22:19
Bu haber 921 kez okundu

30 Mart 2014’te yapılacak Ankara 2014 seçim sonuçları… 2014 Ankara seçim anketleri… Ankara’da kim seçimi aldı? Ankara’da seçimi kazananlar… seçim anketleri… Bölge bölge seçim sonuçları… İl il seçim sonuçları… Yerel seçimler ile ilgili bilmek istedikleriniz…

Ankara 2014 seçim sonuçları

30 Mart 2014’te yapılacak Ankara 2014 seçim sonuçları… 2014 Ankara seçim anketleri… Ankara’da kim seçimi aldı? Ankara’da seçimi kazananlar… seçim anketleri…  Bölge bölge seçim sonuçları… İl il seçim sonuçları… Yerel seçimler ile ilgili bilmek istedikleriniz…

 

30 Mart 2014 yerel seçimlerine katılacak partilerde aday adayları aday olabilmek için yarışırken, aday listeleri de netleşmeye başladı. Seçimler öncesi aday anketlerinde hangi aday adayları önde?

 

2014 yerel seçimlerinde iddialı olmak isteyen CHP kulislerinde İstanbul ve Ankara adaylarının kim olacağı merak ediliyor. CHP’ye katılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, seçimlerde en gözde isim...

 

30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçimler öncesi CHP’de adaylık belirleme takvimi yaklaşırken parti kulisleri yeniden hareketlendi. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün partiye dönüş başvurusunu yaptı.

CHP’nin İstanbul aday adayı Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de aday adaylığını resmen açıkladı.

Gürsel Tekin’in aynı gün İstanbul’da Alevilerin mitingi olduğu için bu toplantıyı erteleyeceği ya da öne çekeceği de belirtiliyor.

Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye başvurmasının ardından dosyasının ilk PM’de ele alınacağı ve burada yapılacak açık oylamayla partiye dönüşünün kabul edileceği belirtildi. Kulislerde ibrenin Mustafa Sarıgül’den yana olduğu öne sürülüyor.

 

ANKARA’DA MUHARREM İNCE Mİ ADAY?

 

CHP kulislerinde Ankara için milletvekili Muharrem İnce, İzmir için ise kabul etmesi durumunda mevcut başkan Kocaoğlu’nun isimleri ön plana çıkıyor. Kocaoğlu yerine İzmir milletvekili Alaattin Yüksel’in ismi öne çıksa da, parti yönetiminin kazanılmasına kesin gözüyle bakılan bir kentte bir milletvekilini aday göstermeye sıcak bakmadığı öne sürülüyor. Kulislerde Aydın için Özlem Çerçioğlu, Ordu için Seyit Torun, Eskişehir için Yılmaz Büyükerşen, Sinop için Baki Ergül, Giresun için Kerim Aksu konuşulurken, Trakya’daki üç kentte de mevcut başkanların yeniden aday gösterme eğiliminin öne çıktığı kaydediliyor.

 

ÖN SEÇİM ADAYLARI BELİRLEYECEK Mİ?

 

CHP’de aday belirleme yollarında biri olarak ön plana çıkan “ön seçim” konusunda bugüne kadar 20 yerde sandık kuruldu. Bu kapsamda Bolu’nun merkez ilçesinde Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ve Burdur merkez ilçesinde Ali Orkun Ercengiz seçimi kazanırken, partinin başkan adayı olarak belirlendi. CHP’de Sinop’un Ayancık, Malatya’nın Arguvan, Afyonkarahisar’ın Evciler, Çobanlar, Dazkırı, Balıkesir’in Edremit, Mersin’in Mut, Edirne’nin Süloğlu, Giresun’un Bulancak, Piraziz, Görele, Bursa’nın Mudanya, Osmaniye’nin Düziçi, Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçeleri ile Adıyaman’ın Şambayat ve Afyonkarahisar’ın Dereçine beldelerinde kurulan sandıklar ile CHP’nin adayları netleşti.

 

HANGİ İLDEN KİM ADAY GÖSTERİLECEK?

AK Parti’de ise Ankara’da mevcut başkanlar değiştirilmezken İzmir’e Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım aday gösterileceği ifade ediliyor. Mevcut kabineden Binali Yıldırım’ın yanı sıra iki ismin daha adaylığının kesinleştiği  iddia ediliyor. AK Parti’de Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin. Ergin’in Hatay Büyükşehir Belediyesi, Şahin’in de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne aday gösterilecek. Antalya’da ise Menderes Türel, bir kez daha Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilecek. Recep Akdağ (Erzurum), Recep Altepe (Bursa), Tahir Akyürek (Konya), Mehmet Özhaseki (Kayseri), Zeki Toçoğlu (Sakarya), Hüseyin Tanrıverdi (Manisa), Ahmet Edip Uğur (Balıkesir), Ahmet Zahteroğulları (Mersin)’ın adaylıkları da kesinleşti. Başbakan Erdoğan, adaylarla ilgili kendisi açıklama yapacak.

 

BURSA’DA ALTEPE, KAYDERİ’DE ÖZHASEKİ

AK Parti’de aday belirleme çalışmaları sürerken, 33 isim netleşti, diğer adayları belirleme çalışmaları, kısa sürede tamamlanacak. Belediye Başkan adayları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kamuoyuna açıklayacak. AK Parti’de adaylar, temayül yoklamaları ve anketlerle belirlendi. AK Parti'nin 30 Mart 2014’te yapılacak seçime İstanbul’dan Kadir Topbaş ile girecek.

AK Parti Ankara'da Büyüjkşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kayseri'de Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Konya'da Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bursa'da Büyükşehşr Belediye Başkanı Recep Altepe ve Şanlıurfa'da ise Ahmet Eşref Fakıbaba seçimlere girecek.

Yorum Gönder

@name x