Bursa 2014 seçim sonuçları

21 Aralık 2013 Cumartesi 22:22
Bu haber 802 kez okundu

30 Mart 2014’te yapılacak Bursa 2014 seçim sonuçları… 2014 Bursa seçim anketleri… Bursa’da kim seçimi aldı? Bursa’da seçimi kazananlar… seçim anketleri… Bölge bölge seçim sonuçları… İl il seçim sonuçları… Yerel seçimler ile ilgili bilmek istedikleriniz…

Bursa 2014 seçim sonuçları

30 Mart 2014’te yapılacak Bursa 2014 seçim sonuçları… 2014 Bursa seçim anketleri… Bursa’da kim seçimi aldı? Bursa’da seçimi kazananlar… seçim anketleri…  Bölge bölge seçim sonuçları… İl il seçim sonuçları… Yerel seçimler ile ilgili bilmek istedikleriniz…

 

30 Mart 2014 yerel seçimlerine katılacak partilerde aday adayları aday olabilmek için yarışırken, aday listeleri de netleşmeye başladı. Seçimler öncesi aday anketlerinde hangi aday adayları önde?

 

AK Parti’nin yaptığı temayül yoklamalarının sonuçları Başbakan Erdoğan'ın önünde, aday adaylarında büyük bir heyecan var. Temayül yoklaması yapılan AK Parti büyükşehirlerden biri de Bursa. AK Parti Bursa ve ilçelerinde neler oluyor?

 

AK Parti, 2014'te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ile 2015'te yapılacak genel seçimlerin anahtar seçimi olarak gördüğü yerel seçimlere ciddi hazırlanıyor. Seçimler için hem kamuoyu araştırmaları hem de temayül yoklamaları yapıyor.

 

AK Parti’de teşkilatların nabzını ölçmek için yapılan temayül yoklamalarında hangi isme sıcak bakıldığı belirtiliyor. AK Parti öncelikli olarak eski 16 büyükşehirde temayül yoklamalarına start verdi. Bunu yeni 14 büyük şehir takip edecek ve kasım ayı ortasında 51 ilde yapılacak yoklamalarda karar aşamasına gidilecek.

 

BURSA VE İLÇELERDE KİM ADAY OLACAK?

 

AK Parti'nin güçlü olduğu büyükşehirlerden biri olan Bursa'da yapılan temayül yoklamasından çıkan sonuçlara göre hem büyükşehir hem de ilçeler için karar verilecek. Başbakan Erdoğan, Bursa ve ilçeleri için son sözü söyleyecek.

 

AK Parti aday adaylığı müracaatlarının sona ermesine iki gün kalmasına rağmen Bursa Büyükşehir için şu ana kadar başvuran tek isim Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe. Bakan Faruk Çelik'in ismi de adaylar arasında geçiyor ama Faruk Çelik aday olmayacağını söyledi. AK parti İl Başkanı Sedat Yalçın'ın ismi de kulislerde dolaşıyor; ama Yalçın henüz başvuruda bulunmadı. Yalçın'ın temayül sonuçlarına göre tavır alacağı belirtiliyor. Temayül yoklamalarında İl Başkanı Sedat Yalçın'ın isminin çıkması ise mucize.

 

BURSA’DA RECEP ALTEPE ADAY GÖSTERİLECEK Mİ?

 

Recep Altepe kamuoyu araştırmalarında hep önde çıkan bir isim. İl Sedat Yalçın da teşkilat nezdinde başarılı bir tabloya sahip ve  temayülün ipini göğüsleyeceği kesin. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile uyumlu bir çalışma sergiledi ve adaylık konusunda Arınç’ın desteğini alacağı ağırlıklı görüş. İl Başkanının Bursa milletvekillerinden de ciddi oranda kabul gördüğü kulislere yansıyan önemli  veri. İşte tüm bu nedenlerle Sedat Yalçın da güçlü. Sonuçta görünen tabloda iki ismin de birbirlerine belirgin üstünlüğü göze çarpmıyor. Genel merkez kaynaklı edindiğim bilgiye göre; büyükşehir için temayül sonucuna bakılır. Anket sonuçları ile temayül bir kez daha masaya yatırılır, kıyaslanır  ve gerekli görülürse bir anket daha yapılacak.

 

OSMANGAZİ’DE  SÜRPRİZ BEKLENİYOR

 

Bir çok ilden büyük olması hasebiyle Bursa’nın da kalbi konumundaki  Osmangazi de AK Parti kanadında çok sayıda aday adayı arasından birkaç isim  öne çıkıyor. Her ne kadar ‘Mevcut Başkan Mustafa Dündar’ın şansı azaldı’ dense de  2009’ki  gibi sürpriz yapma potansiyeli bulunan  bir isim  olarak göze çarpıyor. 

 

AK Parti Osmangazi İlçe Eski Başkanı ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Tahsin Kara ve İlde Halkla İlişkiler Başkanı Petrol Mühendisi Ali Yılmaz olurken, Osmangazi teşkilatına hakimiyeti açısından Tahsin Kara en güçlü aday.  Mühendis Ali Yılmaz da CHP  ve MHP’nin  dağlı adaylar göstermesi ve AK Parti’nin de en yüksek oyu dağ bölgesinden almasına rağmen şimdiye kadar  bu bölgeye  siyasi temsil görevi vermemesi sebepleriyle diğer adaylara göre önde görünüyor. Milli görüş geleneğine de olan Ali Yılmaz Başbakan Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken Belediyede görev aldığı için AK  Parti’nin bugünkü karar mekanizmalarınca da bilinen bir isim . Zekeriya Birkan’ın ise AK Parti’den Osmangazi’ye aday adayı ve tercih edilme ihtimali olduğu ifade edilen isimler arasında.

 

YILDIRIM’DA KİM ADAY GÖSTERİLECEK?

 

Bursa siyasetinin belirleyici ilçesi Yıldırım’da adeta aday adayları enflasyonu yaşanıyor. Bunlardan öne çıkan AK Parti İl Teşkilat Başkanı İsmail Hakkı Edibali. Teşkilata hakimiyeti, iletişimdeki başarısı ve alçak gönüllü tavrıyla teveccüh gören İsmail Edebali güçlü aday adayı konumunda. Mevcut Başkan Özgen Keskin her ne kadar ustalık dönemi talep etse de, 3. Dönem aday gösterilmeyeceği kanısı genel geçer kanaat. Cüneyt Karlık AK Parti’den aday adayı oldu ama ampulünü patlattığı partiden aday yapılmaz. Yıldırım Belediyesi Başkan Yardımcısı Salih Başparmak eşi tarafından Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile diğer aday adaylarına göre daha şanslı.

 

NİLÜFER ADAYI NETLEŞİYOR

 

AK Parti’nin aday adaylığı başvuruları açısından en sakin ilçe; Nilüfer. Tabii bu tablo oldukça manidar. Görünen o ki ; Başkan Bozbey’in nereden aday olacağını henüz netleştirmemesi AK Partilileri bu ilçede bekleyiş sürüyor. Mustafa Esgin, Sedat Kızılcıklı, Necati Şahin, Selim Yedikardeşler, Celil Çolak  ve tabii ki İlçe Başkanı  Alpaslan Yıldız olası aday adayları. Mustafa Esgin diğer adaylardanbir adım önde aday adayı.

 

Yorum Gönder

@name x