İzmir 2014 seçim sonuçları

22 Aralık 2013 Pazar 22:21
Bu haber 477 kez okundu

30 Mart 2014’te yapılacak İzmir 2014 seçim sonuçları… 2014 İzmir seçim anketleri… İzmir’de kim seçimi aldı? İzmir’de seçimi kazananlar… seçim anketleri… Bölge bölge seçim sonuçları… İl il seçim sonuçları… Yerel seçimler ile ilgili bilmek istedikleriniz…

İzmir 2014 seçim sonuçları

30 Mart 2014’te yapılacak İzmir 2014 seçim sonuçları… 2014 İzmir seçim anketleri… İzmir’de kim seçimi aldı? İzmir’de seçimi kazananlar… seçim anketleri…  Bölge bölge seçim sonuçları… İl il seçim sonuçları… Yerel seçimler ile ilgili bilmek istedikleriniz…

 

30 Mart 2014 yerel seçimlerine katılacak partilerde aday adayları aday olabilmek için yarışırken, aday listeleri de netleşmeye başladı. Seçimler öncesi aday anketlerinde hangi aday adayları önde?

 

30 Mart 2014’te yapılacak seçimler öncesi AK Parti İzmir İl Başkanı Akay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacak ismin belirlendiğini açıkladı.

Açıklamalarda bulunan AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterileceği iddialarıyla ilgili, "Tahmin ediyorum ki isim belirlendi ancak resmi olarak açıklanmadığı için bir isim zikredemiyoruz" diye konuştu.

 

10 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KESİN

Başkan Cihat Akay, AK Parti Genel Merkezinin ilanıyla seçim sürecini başlattıklarını, şu ana kadar 156 kişinin belediye başkan aday adaylığı için başvuruda bulunduğunu söyledi. Belediye başkan adaylarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 10 kişilik bir heyetin tespit edeceğini, Aralık ayı başında bunun kamuoyuyla paylaşılacağını tahmin ettiğini dile getiren Başkan Akay, "Resmi açıklama olmamakla birlikte uzun süredir zikredilen isimler netleşiyor. 10 büyükşehir belediye başkanımız vardı. Onlarla büyük ihtimal devam edileceği kanaati var. Büyükşehirler belli olduktan sonra illerin belediye başkan adayları belli olacak. Bu sürecin İzmir için de kasım sonuna kadar netleşeceğini düşünüyoruz. Büyükşehir belediye başkan adayı belli olduktan sonra ilçe belediye başkanları konusunda mutlaka çalışacağı kadroyu sayın başkanın belirleyeceğini düşünüyoruz. Biz şu anda en doğru adayın tespiti noktasında çalışma yapıyoruz” dedi.

 

KAMUOYUNDA TALEP VAR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın adaylığı ile ilgili soruyu da yanıtlayan Başkan Akay, "Tahmin ediyorum ki isim belirlendi ancak resmi olarak açıklanmadığı için bir isim zikredemiyoruz. Tabii internete düşen isimler var. Ama kesin net açıklama olmadığı için bizim de açıklama yapmamız doğru olmaz. Teşkilatlarda sayın bakanımızın adaylığıyla ilgili yüksek bir talep var, kamuoyunda da böyle bir talep var. Ama bu konudaki karar sayın bakanımızın ve başbakanımızındır. Sayın bakanımızın yaptıklarına herkes şahit. Sayın bakanımız aday olursa İzmir 5 senede çok farklı bir yere gelir. Çok fazla yorum yapmak istemiyorum. İsimler birkaç gün sonra açıklandıktan sonra düşüncelerimizi paylaşalım. Teşkilatlarda o konuda bir beklenti var. Ama sonuçta isim zikredilmeden, açıklanmadan bir şey söylememiz doğru olmaz" şeklinde konuştu.

 

CHP İLE AK PARTİ İZMİR’DE KAPIŞIYOR

Binali Yıldırım'ın 2011 seçimlerinde İzmir'den aday olmasının AK Parti'nin oylarını yükselterek CHP ile aralarındaki puan farkını büyük ölçüde kapattığını vurgulayan Akay, böyle bir adaylığın söz konusu olması halinde aynı ivmenin sandığa yansıyacağına inandığını ve büyükşehir belediyesini rahatlıkla kazanacaklarını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçen yerel seçimlerde aday olmasıyla CHP'nin kazanamayacağı birçok ilçede seçimi kazandığına dikkati çeken Akay, aynı avantajın Yıldırım ile AK Parti'ye geçeceğini belirtti.

 

AK PARTİ KAÇ İLÇEYİ HEDEFLİYOR?

 

2009 yerel seçimlerinde AK Parti'nin 7 belediye başkanlığı bulunduğunu, şu anda sadece Bayındır ilçesinde olduklarını anlatan Başkan Akay, kaybettikleri belediyelerde 2011 genel seçimlerinde birinci parti olarak çıktıklarını, yapılan anketlerde de birçok ilçede ilk sırada yer aldıklarını söyledi.

 

YILDIRIM NEREDEN ADAY OLACAK?

Uğur Dündar, seçim yazısında adaylarla ilgili önemli bilgiler paylaştı. İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kesin olarak yeniden aday gösterileceğini ifade eden Uğur Dündar’ın, Kemal Kılıçdaroğlu ile sohbetinden izlenimi, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da adaylığının kesin olduğunu belirtiyor.

Yerel seçimler öncesi AK Parti İzmir ciddi sıkıntısı yaşanıyor.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için düşünülen isimlerin gönülsüz olması AK Parti’de yeni arayışlara neden oldu.

Son yapılan anketlerde, CHP’nin güçlü çıkması ve CHP adayının seçimi favori biçimde kazanma olasılığı nedeniyle, AKP’de kimin Büyükşehir adayı gösterileceği büyük önem kazandı. Başbakan Erdoğan’ın büyük önem verdiği Ankara Çankaya ve İzmir Büyükşehir için güçlü adaylar istediği  kaydediliyor.

İzmir için bugüne kadar en güçlü AKP adayı olarak öne çıkan Ulaştırma Denizcilk ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da istemediği bildirildi.

Ankara kulislerinde, 11 yıllık Bakanlık döneminde kabinenin en başarılı isimlerinden biri olarak gösterilen ve son seçimlerde de İzmir milletvekili olan Yıldırım’ın, ‘’Kaybetme ihtimali çok yüksek bir yarışa girmek istemediği’’ ifade ediliyor.  Bakan Yıldırım’ın belediye başkan adayı gösterilecekse İstanbul’u tercih edeceği kaydediliyor.

Yorum Gönder

@name x